Brick Magazín

Online Magazín

zrubový obklad

Severský smrk

Smrk je jednou z nejpoužívanějších jehličnatých dřevin, která má velmi široké využití jako stavební materiál, využívaný ve stavebnictví a zejména samozřejmě v dřevařském průmyslu, pro výrobu nábytku. Dorůstá obvykle až do výšky okolo 40 m, přibližně kolem 80 až 120 let. Typická pro něj je jeho bělavá až téměř světle žlutá barva, která ovšem vlivem slunečních paprsků tmavne. Dále pro dřevo ze smrku jsou typické jeho výrazné letokruhy s barevně méně výraznými suky. Toto dřevo se snadno opracovává a získává hedvábný lesk. Snáší velmi dobře jakékoliv nátěry, laky, mořidla, vosky či lazury.

Jednou z velmi vyhledávaných dřevin, používanou k dalšímu zpracování je zejména smrk severský. Roste v severských zemích, jako je například zejména Rusko či Finsko a kolem polárního kruhu. Letokruhy tohoto druhu smrku jsou hustější. Smrk severský obsahuje také vyšší podíl pryskyřice. Severské dřevo má tedy na rozdíl od našich dřevin mnohem stabilnější vlastnosti, tudíž nepraská, nekroutí se a lépe tepelně izoluje.

Vzhledem ke své nízké hmotnosti i konstrukční pružnosti patří severský smrk mezi nejpoužívanější dřeviny.

Od našeho tuzemského smrku se smrk severský v mnoha bodech liší. Tím, že v severských oblastech je mnohem drsnější klima, roste zde smrk mnohem pomaleji, díky čemuž má mnohem hustější dřevinu, s menším obsahem suků. Tyto suky jsou zároveň i mnohem menší a je znát zřetelně hustější kresba letokruhů. Jeho letokruhy mají šíři z části menší než 1 mm.

Proti našemu smrku ztepilému má severský smrk tu výhodu, že je mnohem savější a není bezpodmínečně nutné ho povrchově upravovat. Jeho cena je ale oproti našemu smrku poněkud vyšší.

Dřevo ze severského smrku je oblíbené díky svému krásnému vzhledu, živé struktuře a také kvůli, již výše zmiňovaným, mnohem menším sukům. Jedná se o měkkou dřevinu s velmi zralým dřevem. Jádro tohoto smrku se od bělavého okraje nijak barevně neliší. Díky této světlé barvě je zákazníky často vyhledáván. Pro smrk severský je typické také strukturování dřeva. Strukturování, neboli kartáčování či tzv.drásání dřeva, je technologie úpravy povrchu dřeva, kdy se vybrousí měkčí část kresby. Dřevo tím získá velmi efektní rustikální vzhled, tedy jakousi patinu starého dřeva. Takto upravené dřevěné materiály mají navíc tu výhodu, že tímto procesem vzniká i velká odolnost vůči mechanickému poškození, na rozdíl od klasicky hladkého povrchu dřevěných ploch.

Jinak se u zpracování smrku severského vždy doporučuje povrchové ošetření, nejdříve zejména ochrana impregnací. Doporučována bývá impregnace na olejové bázi, aby bylo toto dřevo schopno odolávat vnějším vlivům.

zrubový obklad

Dřevo ze severského smrku se hodí k vnějšímu použití, ale i k použití v interiéru, zejména k různým druhům obkladů – např. na zrubovy obklad. Využívá se ve stavebnictví, kdy se z něj vyrábějí a používají latě či trámy. V první řadě bývá ovšem také velmi vyhledávaným materiálem při výrobě dřevěných masivních podlah, nebo například palubek, na fasády apod. Používá se často také při výrobě saun, kde se tímto dřevem obkládají stěny. Pro svoji světlou barvu s nenápadnou strukturou a v neposlední řadě také příznivou cenu, si zákazníci často vybírají podlahové palubky ze severského smrku.

Pokud vás zajímají bližší informace ohledně možnosti využití této dřeviny, navštivte webové stránky: https://www.kvalitny-tatranskyprofil.sk/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *