Brick Magazín

Online Magazín

Jak fungují softboxy

Softboxy jsou perfektními pomocníky, chceme-li na fotografii vykreslit měkké světlo. Existuje jich nepřeberné množství a jejich různé obměny najdete v každém dobrém ateliéru. Zkrátka studio bez softboxu je jako moře bez soli. A stejně tak tomu je v případě vašeho vybavení. Pokud chcete brát focení vážně, jistě dříve nebo později dojdete k závěru, že k němu potřebujete studiové osvětlení. A ať jste fanda do umírněnějších trvalých světel nebo do silných studiových záblesků, dojdete k naprosto správnému názoru, že alespoň bez jednoho softboxu se neobejdete. Ale co to vlastně softbox je a proč ho nalezneme ve vybavení každého profesionálního fotografa? Jednoduchou odpověď na tuto otázku vám předložíme v následujícím článku.

Rozptýlené měkké světlo

Softbox je základním kouskem ve fotografickém vybavení mnoha fotografů z následujících důvodů: jedná se o dokonalý difuzér, který z ostrého světla trvalých i zábleskových studiových světel vytváří světlo měkké. Možná, že již nyní softbox používáte v jeho pravěké formě a ani o tom nevíte. Sáhnete občas po interním blesku na vašem fotoaparátu a po vzoru DIY nápadů před něj dáte list bílého papíru, aby nebylo světlo tak tvrdé? Ano! Přesně to jsou první předchůdci sofistikovaných dnešních softboxů.

Jak fungují softboxy

K úspěšnému použití softboxů tedy potřebujeme silný proud světla, ať už trvaleného nebo zábleskového s určitým bajonetem – softbox je pak na jednom konci opatřen tím samým bajonetem (např. bowens, broncolor, profoto, hensel aj.). Prostřednictvím tohoto bajonetu neboli softbox adaptéru uchytíte softbox na světlo. Plášť softboxu je na vnitřní straně opatřený stříbrnou odraznou plochou, po které se světlo nese na fotografovaný objekt. Aby softbox správně držel tvar a nezbortil se nám, je vyztužený tyčkami (u outdoorových softboxů tyto tyče drží přímo v softboxu, u levnějších variant je musíme při každém skládání do softboxu nastrkat). Dále je k softboxu standardně dodávány 2 rozptylky, a to vnitřní a vnější, které světlo ještě více změkčí. Abychom pak světlo více směřovali na náš objekt, je dobré jej opatřit voštinou. Voština je v podstatě Veškeré voštiny slouží ke koncentraci světla ve směru osy softboxu nebo reflektoru (na které se voštiny taktéž vyrábí). Softboxové voštiny jsou povětšinou vyrobené z černé pevné látky sešité do tvaru včelích pláství – odtud anglické označení voštiny – honeycomb. Tato látka je opatřena suchým zipem, díky kterému ji přichytíme na vnitřní okraj softboxu.

Jaké jsou ceny a typy softboxů

Ceny softboxů jsou stejně rozličné, jako typy jednotlivých difuzérů. Na trhu se pohybují softboxy pro záblesková světla od těch nejekonomičtějších typů s označení DM (které jsou mnohdy omezené minimem dostupných tvarů), přes standardní softboxy M (používané již profesionálními fotografy, avšak bez rychlého, deštníkového systému skládání), outdoorové K softboxy (které jsou velmi lehké, vybavené deštníkovým skládacím systémem a vhodné pro venkovní použití), strip boxy, které se využívají především na osvětlení hran, případně osvětlení siluety při fotografování lidí, a to díky svému úzkému, zato dlouhému tvaru. Dalšími speciálními druhy softboxů jsou čím dál tím víc populárnější balón difuzéry (vhodné například pro fotografování interiérů) nebo deep boxy či beauty dishe (s nimiž vykouzlíte překrásné portréty).

Pokud si přejeme softbox pro trvalé světlo, musíme si taktéž dát pozor na správný bajonet, mnohdy jsou ale moderní trvalá světla opatřena stejným bajonetem jako záblesková, případně mají např. označení SUN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *